کاربرد اتصال سیم ارت یا اتصال به زمین در سیستم توزیع برق چیست؟

  • ۱۵ اسفند ۱۳۹۵ ۰۲:۳۸:۴۱ ب.ظ

کاربرد اتصال سیم ارت یا اتصال به زمین در سیستم توزیع برق چیست ؟

یک اتصال زمین ضعیف، نه تنها باعث ایجاد خرابی در دستگاه های برقی می شود، بلکه خطرات جانی و مالی زیادی را نیز می تواند به همراه داشته باشد.
بدون وجود یک سیستم موثر، خطرات برق گرفتگی، خطای کاری در ابزار دقیق، مسائل اعوجاج هارمونیکی، مشکلات برق قدرت و... با ضریب احتمال بالائی به وقوع می پیوندند. اگر جریانهای مزاحم و اضافی مسیر درستی، از طریق یک سیستم طراحی شده ارت راه به سمت زمین پیدا نکنند نتیجه می تواند حتی به فجایع انسانی منتهی شود

کاربرد سیستم ارتینگ و چاه ارت در سیستم توزیع

 

 

 

 

 

 

.
سازمانهایی نظیر :


OSHA (Occupational Safety Health Administration)
NFPA (National Fire Protection Association)
ANSI/ ISA (American National Standard institute and Instrument Society of America)
TIA (Telecommunication Industry Association)
IEC (International Electro technical Commission)
CENELEC (European Committee for Electrotechnical Standardizaion)
IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers)


استانداردهای متفاوتی را برای بحث گراندینگ وضع کرده اند.
البته وجود یک سیستم ارتینگ درست، نه تنها برای تامین امنیت جانی افراد مهم است، بلکه برای جلوگیری از خرابی دستگاه ها و ابزار صنعتی در محیط های مختلف نیز حیاتی است.
گراندیگ درست باعث افزایش کارائی دستگاه ها و عدم ایجاد خرابی هنگام وقوع جرقه یا جریانهای نامناسب می شود. هر ساله میلیاردها دلار خسارت از بابت آتش سوزیهای ناشی از برق در محیط های کاری مختلف در سراسر دنیا رخ می دهد که، برقراری یک گراندیگ درست در ساختمانها و محیط های صنعتی می تواند از بسیاری از آنها جلوگیری نماید.


چرا باید سیستم اتصال به زمین مورد تست قرار گیرد؟
با گذشت زمان ، عواملی مانند خورندگی خاک مرطوب، نمک زیاد و درجه حرارت بالا می تواند باعث ایجاد خرابی در ارتینگ شده و ارتباطات سیستم را کاهش دهدبنابراین اگر چه سیستم ارت در ابتدا درست نصب شده و کار میکند، اما مرور زمان و عوامل گفته شده در بالا می تواند باعث کاهش کارآیی این سیستم گردد. ارت سنج چهار سیمه دیجیتال ، مانند کیوریتسو 4106  مستک MS2308 و GPS مدل ERT-50  ابزارهای ضروری هستند برای عیب یابی سیستم ارت و کمک به حفظ موثر ماندن سیستم گراندینگ. قبلا در مقاله اساس کار ارت سنج سه سیمه بررسی کرده بودیم

.
بسیاری از مشکلات متناوب و همیشگی الکتریکی می تواند به ضعف در سیستم اتصال به زمین یا افزایش مقاومت در این سیستم مربوط باشد، به همین دلیل بسیار توصیه می گردد که کلیه اتصالات و قطعات سیستم گراندینگ بصورت سالیانه و به عنوان برنامه نگهداری و تعمیرات هر مجموعه ای مورد تست قرار گیرند. در این کنترل شدن های دوره ای، اگر افزایش مقاومت به بیش از 20% از مقدار اولیه اندازه گیری برسد، تکنسین ها همواره باید منبع مشکل را بررسی و کشف نموده و سپس، اقدام به اصلاح، در جهت کاهش مجدد مقاومت از طرق جایگزینی و یا اضافه کردن میله های زمین، نمایند.


سیستم  چاه ارت یا گراندینگ چیست و چه کاری انجام می دهد؟
موسسه NEC(موسسه کدگذاری ملی ایالات متحده آمریکا) سیستم اتصال به زمین (گراندینگ) را بدین شکل تعریف می نماید: ایجاد یک اتصال، چه به صورت تصادفی یا عمدی، بین یک مدار یا دستگاه الکتریکی با زمین یا بدنه ای هادی که نقش زمین را ایفا می کند.
زمانی که در مورد سیستم زمین صحبت می کنیم دو موضوع متفاوت وجود دارد:
اتصال به زمین و اتصال تجهیزات به سیستم
اتصال به زمین، به مجموعه هادی ها و سیم هایی اطلاق می گردد که سبب اتصال مدارالکتریکی داخل سازه به زمین می باشند.
اتصال تجهیزات به سیستم، روشی است که از طریق آن، اطمینان می یابند که کلیه تجهیزات به سیستم اتصال به زمین، متصل هستند.

این دو سیستم اتصال همواره در طراحی ها از یکدیگر مجزا محاسبه می شوند، جز در نقطه‌ای که دو سیستم به یکدیگر متصل می گردند. این مجزا سازی با ایجاد مسیرهای مجزا به زمین در حوادثی مانند رعد و برق سبب حفاظت از انسانها، کارخانه ها و تجهیزات مورد استفاده می گردند.

شاید علاقه مند باشید مقاله کاربردها و نحوه استفاده از ارت سنج کلمپی را مطالعه کنید