منظور از آنمومتر یا بادسنج چیست؟

  • ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ ۰۷:۲۳:۵۸ ب.ظ

باد سنج از  کلمه یونانی باد " anemos" گرفته شده است . بادسنج برای اندازه گیری سرعت باد استفاده می شود. با کمال تعجب طرح آن نسبت به طرح اولیه آن در قرن 15 تفاوت بسیار کمی داشته است و همچنان با استفاده از حرکت مکانیکی  میزان حرکت را اندازه گیری و سپس اطلاعات مربوطه را ارائه میدهد . بادسنج در سال 1450 توسط Leon Alberti اختراع شد.

منظور از آنیمومتر  یا بادسنج چیست

در سال 1846، جان رابینسون  با استفاده از چهار فنجان نیم کره که حول یک مرکز در محور افقی  به چرخش در می آمدند طراحی باد سنج را بهبود بخشید.جان  در سال 1926 برای کاهش میزان خطا تعداد فنجان ها را به 3 کاهش داد. در سال 1935 برورت و جوینر به کمک یکدیگر طراحی بادسنج فنجانی را بهبود بخشیدند.

 

وستون آنیمومتر  در سال 1991 به فکر تعیین جهت باد افتاد و به باد سنجی که فقط سرعت باد را اندازه گیری می کرد قابلیت تشخیص مسیر باد هم اضافه کرد. نحوه کار هم پرچمی بود که روی بادسنج پرچمی نصب کرد که توسط آن جهت باد مشخص میشد.

پیشرفت های مدرن در آنومومتر شامل آنومومتر صوتی می باشد. این کار با اندازه گیری امواج صوتی انجام می شود که به مبدل های جانبی متصل است. امواج صوتی سرعت و قدرت باد را می سنجد و تقریبا بلافاصله اندازه گیری می شود. صداسنج صوتی توسط دکتر اندروز پفیچ در سال 1994 ارائه شد.

سرعت سنج باد و جهت نما در تجهیزات اندازه گیری مولتیکو

امروزه انواع مختلفی از بادسنج در بسیاری از برنامه های کاربردی مورد استفاده قرار می گیرد ، برخی از آنها عبارتند از:
1- بادسنج فنجانی

2-بادسنج صوتی

3- بادسنج هات وایر

4- بادسنج لیزری
5-بادسنج پره ای


 

واحد های اندازه گیری سرعت باد

همانطور که در بالا اشاره شد برای اندازه گیری سرعت باد می توان از انواع بادسنج استفاده نمود. برای رسیدن به یک نتیجه مطلوب نیاز است که اندازه گیری سرعت باد در چندین مرحله و با فاصله زمانی چند دقیقه ای انجام شود و سپس متوسط اعداد بدست آمده را به عنوان سرعت باد استفاده کرد. واحد های اندازه گیری باد عبارت اند از:

m/s متر بر ثانیه

mph  مایل بر ساعت

km/h کیلومتر بر ساعت

kts  گره دریایی

 

ترجمه و گردآوری توسط تیم مولتیکو

https://www.logicenergy.com/history-anemometer

https://en.wikipedia.org/wiki/Anemometer#History